Listopad w Bia³owieskim Parku Narodowym - 2017 Drukuj
 

10 lat temu

6 listopada 2007 r.

W Warszawie odby³a siê konferencja prasowa nowego ministra ¶rodowiska prof. dr. hab. Macieja Nowickiego. Minister zapowiedzia³ m. in. nadanie polskiej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej statusu parku narodowego, co dot±d jednak nie zosta³o zrealizowane.

10 listopada 2007 r.

W Biskupcu (pow. olsztyñski) zmar³ W³adys³aw Mukanowski (ur. 16 lipca 1930 roku) - zas³u¿ony nauczyciel i wychowawca wielu pokoleñ bia³owieskiej m³odzie¿y. W Szkole Podstawowej w Bia³owie¿y pracowa³ w latach 1950-1986, przez wiele lat by³ zastêpc± dyrektora szko³y. W latach 1960-1993 kierowa³ Szkolnym Schroniskiem Wycieczkowym w Bia³owie¿y, uznawanym za jedno z najlepszych w Polsce. Organizowa³ turystykê wycieczkow±, ka¿dego roku prowadzi³ m³odzie¿owe obozy wêdrowne po szlakach w ró¿nych regionach Polski. W 1959 roku uzyska³ uprawnienia przewodnickie, oprowadza³ wycieczki po Bia³owieskim Parku Narodowym, zagospodarowanej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej oraz najbli¿szej okolicy - zalicza³ siê do najbardziej aktywnych i cenionych przewodników bia³owieskich. Przez kilka kadencji pe³ni³ funkcjê prezesa Ko³a Przewodników PTTK w Bia³owie¿y. Za jego prezesowania przewodnicy otrzymali uprawnienia pañstwowe i pierwsze legitymacje przewodnickie. Do 1990 roku by³ instruktorem krajoznawstwa regionu. S³awi³ piêkno przyrody Puszczy Bia³owieskiej. Aktywnie anga¿owa³ siê w dzia³alno¶æ spo³eczn±. W 1976 roku zosta³ wybrany zastêpc± przewodnicz±cego Towarzystwa Przyjació³ Bia³owie¿y. Prowadzi³ te¿ ko³o filatelistyczne dla m³odzie¿y. By³ stra¿nikiem ochrony przyrody. Zasiada³ w bia³owieskiej Gminnej Radzie Narodowej. Napisa³ wspólnie z Czes³awem Oko³owem szkic o dziejach przewodnictwa w Puszczy Bia³owieskiej, opublikowany w wydawnictwie zbiorowym pt. „Przewodnictwo turystyczne w Polsce" (Warszawa - Kraków 1986). W czerwcu 2007 roku wraz z ¿on± Urszul± wyjecha³ z Bia³owie¿y do Borków Wielkich k. Biskupca. Pochowany zosta³ na cmentarzu w Biskupcu.

13 listopada 2007 r.

Zdemontowany zosta³ maszt flagowy, ustawiony przed budynkiem Dyrekcji Bia³owieskiego Parku Narodowego. Usuniêto tak¿e krzewy z klombu kwiatowego. Czynno¶ci te wykonano w zwi±zku z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków.

20 listopada 2007 r.

W programie I Polskiego Radia wyemitowana zosta³a audycja pt. „Tajemnice Puszczy Bia³owieskiej, czyli wêdrówki po Bia³owieskim Parku Narodowym", z udzia³em Ma³gorzaty Buszko-Briggs z Jednostki £±cznikowej MPOLE w Warszawie, przez wiele lat kieruj±cej O¶rodkiem Edukacji Przyrodniczej BPN w Bia³owie¿y.

 

20 lat temu

14 listopada 1997 r.

W galerii OBOK Bia³owieskiego O¶rodka Kultury w Bia³owie¿y odby³ siê wernisa¿ wystawy fotografii przyrodniczej. Niektóre zdjêcia zosta³y wykonane w Bia³owieskim Parku Narodowym. Autorami prezentowanych zdjêæ byli studenci IV roku Wydzia³u Le¶nego SGGW w Warszawie: Jaros³aw Chyra, Micha³ Jeliñski i Wojciech Sobociñski.

Listopad 1997 r.

W Puszczy Bia³owieskiej we wnyki zastawione przez k³usowników wpad³y dwa wilki (wadery) z watahy zamieszkuj±cej Bia³owieski Park Narodowy.

 

30 lat temu

Listopad 1987 r.

Henryk Szpunar zrealizowa³ w Bia³owie¿y zdjêcia do 15-minutowego filmu pt. „O polskim lesie", przedstawiaj±cego las jako ¼ród³o inspiracji w sztuce. Przed kamer± wyst±pi³ Stanis³aw Banach - korzenioplastyk, pracownik Bia³owieskiego Parku Narodowego.

 

40 lat temu

Listopad 1977 r.

Angielska tv BBC zakoñczy³a w Bia³owieskim Parku Narodowym realizacjê zdjêæ do filmu z serii po¶wiêconej przodkom zwierz±t domowych. ¯ubry zosta³y przedstawione jako krewniacy byd³a, a koniki polskie jako krewniacy konia domowego.

 

50 lat temu

1 listopada 1967 r.

Bia³owieski Park Narodowy zatrudni³ drugiego (po dr. in¿. Czes³awie Oko³owie) pracownika naukowo-badawczego, w stopniu starszego asystenta. By³ nim lek. wet. Zbigniew Krasiñski Uprawnienia do zatrudnienia pracowników naukowych BPN uzyska³ na mocy zarz±dzenia Przewodnicz±cego Nauki i Techniki z dnia 31 stycznia 1966 roku.

16 listopada 1967 r.

W Hajnówce i Bia³owie¿y przebywa³a goszcz±ca w woj. bia³ostockim trzyosobowa delegacja dziennikarzy z NRD. W jej sk³ad wchodzili: Else Degenhardt z „Das Volk" (Erfurt), Wolfgang Herr z „Lausitzer Rundschau" (Cottbus) oraz Bertold Kirtzek z „Neue Zeit" (Berlin). Dziennikarze zwiedzili Bia³owieski Park Narodowy.

Koniec listopada 1967 r.

Odnotowano przypadek wpadniêcia ¿ubra we wnyk ze stalowej linki, ustawiony w pobli¿u wsi Topi³o na terenie Puszczy Bia³owieskiej. ¯ubr zwali³ brzozê, do której by³a umocowana linka i tak przeszed³ ok. 300 metrów. Nastêpnego dnia uda³o mu siê samemu uwolniæ z linki.

Listopad 1967 r.

Ze skarg± na szkody spowodowane przez ¿ubry wyst±pili do Dyrekcji Bia³owieskiego Parku Narodowego: Anna Filipczuk, £ukasz Sacharczuk i W³adys³aw Smoktunowicz z Pogorzelec.

 

60 lat temu

17 listopada 1957 r.

Rada Naukowa Bia³owieskiego Parku Narodowego odby³a posiedzenie w sprawie projektowanej regulacji rzeki Narewki, o któr± opiera czê¶æ swojej granicy Rezerwat ¦cis³y BPN. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. profesorowie Witold S³awiñski i W³adys³aw Matuszkiewicz.

Listopad 1957 r.

W Bia³owie¿y odby³a siê sesja Gromadzkiej Rady Narodowej, po¶wiêcona perspektywicznemu rozwojowi regionu bia³owieskiego jako atrakcyjnemu o¶rodkowi o szczególnych walorach turystyczno-krajoznawczych. Na sesji okre¶lono warunki pierwszego etapu rozwoju. Niektóre z nich bezpo¶rednio lub po¶rednio dotyczy³y Bia³owieskiego Parku Narodowego, m.in. plan odbudowy zabytkowego pa³acu na terenie Parku Pa³acowego i urz±dzenia w nim hotelu.

 

70 lat temu

21 listopada 1947 r.

Ukaza³o siê rozporz±dzenie Rady Ministrów Nr 469 o utworzeniu Bia³owieskiego Parku Narodowego o powierzchni 4716 ha (Dz. U. R. P. Nr 74 z dnia 16 grudnia 1947 roku). Park uznany zosta³ za jednostkê administracyjn± Lasów Pañstwowych. Warto przypomnieæ, ¿e pocz±tki Parku siêgaj± 1921 roku, kiedy to podjêto decyzjê o utworzenia kilku rezerwatów w najcenniejszych partiach Puszczy Bia³owieskiej. W 1924 roku rezerwaty te wesz³y do nowoutworzonego Nadle¶nictwa Rezerwat, które z kolei w 1932 roku zosta³o przemianowane na Park Narodowy w Bia³owie¿y.

 

80 lat temu

2 - 21 listopada 1937 r.

W Berlinie odby³a siê Miêdzynarodowa Wystawa £owiecka. W polskim pawilonie prezentowano m.in. mapê plastyczn± Bia³owie¿y, wykonan± przez le¶niczego Romana Jasiñskiego z Parku Narodowego w Bia³owie¿y, eksponat ¿ubra, ustrzelonego w 1915 roku w Puszczy Bia³owieskiej przez hr. Friedricha Strachwitza, oraz medaliony i rogi ¿ubrze - ³±cznie 5 eksponatów. Przyznano za nie 5 medali (2 z³ote, 2 srebrne i 1 br±zowy). Wystawiano tak¿e liczne trofea ³owieckie, pozyskane w ró¿nych okresach na terenie Puszczy Bia³owieskiej. 12 listopada, podczas rozdania nagród honorowych, hr. Maurycy Potocki wrêczy³ premierowi Göringowi potê¿nego mosiê¿nego ¿ubra jako dar ³owiectwa polskiego.

8 listopada 1937 r.

Z poznañskiego ogrodu zoologicznego przywieziono do Parku Narodowego w Bia³owie¿y ciê¿arn± nied¼wiedzicê „Lolê" (poznañskie zoo zakupi³o j± w Bia³orusi Sowieckiej). „Lolê" umieszczono w klatce, ustawionej na terenie ¶cis³ego rezerwatu przyrody. W styczniu 1938 roku „Lola" wyda³a na ¶wiat potomstwo.

Koniec listopada 1937 r.

Z Bia³orusi Sowieckiej sprowadzono do Puszczy Bia³owieskiej cztery nied¼wiadki. Nosi³y one imiona: Rudy, Grubasek, Bia³ka i Czarna.

Listopad 1937 r.

W Bia³owie¿y przebywa³ przez cztery dni T. Kondo - radca le¶ny okrêgowej dyrekcji japoñskich lasów pañstwowych w Osace, goszcz±cy w Polsce w dniach 12-24 listopada. Japoñski go¶æ zwiedzi³ m.in. obiekty Parku Narodowego w Bia³owie¿y.

 

90 lat temu

1 listopada 1927 r.

W Bia³owie¿y go¶ci³ wojewoda bia³ostocki Marian Rembowski. Zwiedzi³ on. m.in. muzeum przyrodnicze puszczañskie, które mie¶ci³o siê w pa³acu.

Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home